A Tündérrózsa Napközi Otthonos Óvodában a tehetséggondozó foglalkozások keretében néptánc tanítás kezdődött októberben 19 nagycsoportos óvodással.
A továbbiakban 2 hetente minden szerdai napon 15.3o-16 óráig ismerkedhetnek a gyermekek a népzenével, népi játékokkal és a néptánc apró elemeivel.
Hogy mi is a tánc, azonbelül a néptánc, s milyen jelentős fejlődést tud eredményezni a gyermekek személyiségfejlődésében, arról szeretnék néhány gondolatot leirni.
A néptánc a magyar népművészet egyik ága, az egyik legközérthetőbb művészet. Ének, vagy hangszerkisérettel előadott ritmikus mozdulatsor. A legösztönösebb, legőszintébb önkifejezési forma. Komplex zenei tevékenység, melyben együtt van a zene, a mozgás, a vizualítás.
A népi játékok és a néptánc az óvodáskorú gyermekek életében is fontos, hiszen a magyarság kulturális hagyományai közé tartozik.
A néptánc során fejlődik a kicsik kreativitása, improvizációs képessége, állóképessége.Megtanulják a téri tájékozódást, az irányokat, ismereteket szereznek a néphagyományokról.
A tánc csodákra képes: kondícionál, oldja a stresszt, helyes testtartást eredményez.
Fejlődik azonkívül a gyermekek ritmusérzéke, segíti a testséma kialakulását, fejleszti a zenei hallást, formálja az izlést, segíti a szocializációs folyamatokat, közösségformáló ereje van.
Figyelemre, kötelességtudatra, türelemre nevel. Jelentősen növeli az önbizalmat.
A tánc az egész személyiséget formálja, amelyben a test és lélek együtt mozdul.
Bálint Zsuzsanna